Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

fotoğraf

Hayata atılmanın en kısa yolu

Eskiden 12 yıllık kesintisiz eğitim varken çocuklarımız liseyi bitirinceye kadar; ne çocukluklarını yaşayabiliyor ne de bir meslek sahibi olabiliyorlardı. Üniversiteyi kazanmak dışında başka bir seçenekleri yoktu. Bu sebeple sınavdan sınava koşuyor, okuldan sonra dershanelerde eğitimini tamamlamaya çalışıyordu. Basarılı olamazlarsa işsiz kalıyor ya da psikolojik bunalıma giriyorlardı. Teselliyi sigara, alkol ve uyuşturucu kullanmakta bulanlar giderek artıyordu.

Türkiye’nin kalkınmasında işgücü deposu olacak olan gençlerimiz, sanayi ve hizmet alanında faaliyet gösteren kamu kurum ve özel kuruluşlarımızın ihtiyacını karşılamaya yetmiyordu. Üniversiteden mezun olanlar ise iş bulmakta zorlanıyordu. Işsizler ordusu gün geçtikçe çoğalıyordu. Toplumdaki işsizlik oranı % 12 lere ulaşmıştı. Eğitimli ara eleman açığı ciddi boyutlara ulaşmıştı. Türkiye kendi çocuklarına iş veremezken yurt dışından nitelikli eleman ithalatı yapmaya baslamıştı.

Devletin bu soruna çözüm bulmak amacıyla yaptığı en doğru ve köklü çözüm mesleki eğitimi lise seviyesine indirmek ve 12 yıllık kesintisiz eğitim uygulamasından vazgeçerek 4+4+4 kesintili eğitim sistemine geçerek gençlerimizi mesleki eğitime geçişini sağlamaktır. Böylece 14 yaşından itibaren çocuklar hem akademik ve hem de mesleki eğitim alabilecek ve isteyen üniversiteye gidebilecek, istemeyen ya da üniversiteyi kazanamayanlar da hemen bir işe girerek ülkenin kalkınmasına katkıda bulunabileceklerdir.

Özellikle sağlık sektöründe şu anda hekimden çok hemşireye ihtiyaç vardır. 2012 yılı verilerine göre hemşire ihtiyacı 200,000 civarındadır. Mevcut eğitim sistemiyle hemşire eğitimi aynı hızla devam ederse 10 yıl sonra ihtiyaç azalmak yerine artarak devam edecektir.

Bu gerçekler ışığında BatıAnadolu Sağlık Grubu olarak ülkemize olan sorumluluğumuzu yerine getirmek amacıyla şiddetle eksikliğini hissettigimiz sağlık ara eleman eğitimine katkı sağlamak için sağlık meslek liseleri açmaya karar verdik. BASEK(Batı Anadolu Sağlık Eğitim Kurumları) çatısı altında Batı Anadolu Central Hospital desteğiyle kurulmakta olan Batı Anadolu Üniversitesi’nın ön basamağı olarak düşündüğümüz Batı Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde ilk etapta Hemşirelik, Acil Tıp Teknisyenliği, Anestezi Teknisyenliği, Radyoloji Teknisyenliği, Ortopedik Protez Ortez Teknisyenliği, Diş Protez Teknisyenliği, Tıbbi Laboratuar Teknisyenliği, Çevre Sağlığı Teknisyenliği, Tıbbi Sekreterlik branşlarında 2013-14 eğitim yılında eğitim ve öğretime başlayacağız. Batı Anadolu Üniversitesi için hazırladığımız 100 dönüm arazi üzerine kurulu 30.000 m2 kapalı alanda yaklaşık 5.000 öğrenci kapasiteli eğitim kampüsümüz tamamlanarak ilk etapta Batı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin kullanımına sunuyoruz. Daha sonra Batı Anadolu Üniversitesi kurulduğunda liseyi bitiren öğrenciler kesintisiz olarak üniversite eğitimine de devam edebileceklerdir.

Misyonumuz:

Devletine,milletine ve ailesine sevgiyle bağlı, kendine güvenen inançlı ve azimli bir nesil yetiştirmektir.

2013-14 eğitim yılında SBS puanlarına bakılmaksızın öğrenci kabulü yapılacaktır. Ön kayıtlarımız Nisan ayında başlayacaktır. Sınırlı sayıda yatılı öğrenci dekabul edeceğiz. Çocuklarımızın en kısa yoldan hayata atılmasını sağlayacağız. Ülkemizin özellikle sağlık alanında kaybedecek zamanı yoktur. Geç kalırsak 10 yıl sonra iğne yaptıracak hemşire bulamayacağız. Gençlerimiz liseyi bitirdikten sonra ailesine yük olmadan isterlerse hem üniversite okuyup hem çalışarak kendisine ve aile bütçesine katkıda bulunabileceklerdir. Halkımız bu konuda www.basek.com.tr adresinden ya da 0232-477 22 22 no lu telefonu arayarak bilgi alabilirler.

Dr.Özer Gürbüz

 

BÖLÜMLERİMİZ

HEMŞİRELİK

ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ

ANESTEZİ TEKNİSYENLİĞİ

RADYOLOJİ TEKNİSYENLİĞİ

TIBBİ LABORATUVAR TEKNİSYENLİĞİ

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENLİĞİ

ORTOPEDİK PROTEZ ORTEZ TEKNİSYENLİĞİ

ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENLİĞİ

TIBBİ SEKRETERLİK

Comments (57)

  • Batı Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde girdiğiniz burs sınavları takip eden hafta içinde açıklanmaktadır. Sonuçlar kısa mesaj olarak cep telefonunuza gelir. Henüz gelmedi ise lütfen 477-22-22 Nolu telefondan bize ulaşınız.

  • Batı Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde girdiğiniz burs sınavları takip eden hafta içinde açıklanmaktadır. Sonuçlar kısa mesaj olarak cep telefonunuza gelir. Henüz gelmedi ise lütfen 477-22-22 Nolu telefondan bize ulaşınız.

  • Sağlık meslek lisesi dışındaki liselerden sadece 9. Sınıf okuma hakkı olan öğrenciler kayıt yapılabşlmektedir. 2 yıl sınıf tekrarı yaptığınız için 9. Sınıf tekrar okuma şansınız maalesef bulunmuyor.

 1. selamlar kızım 9. sını8fı bitirdi izmire yeni taşındık bursluluk sınavını kacırmış durumdayız kızımı özel bir liseye yerleştirmeyi düşünüyorum fakat tek başıma memur oldugumdan dolayı fiyat beni aşıyor indirim imkanı olur mu teşekkürler

 2. biz kardeşimi okuluuza kayıt ettrmek istiyoruz, sadece okul öğrenim ücreti ödyecektir,, herhangi bir sınavınıza girmedik bize ne kadr mal olacak ve ben üniversite öğrenciyim aynı zamanda ve izmirde ikamette değiliz herhahng bir indirim de bulunulacakmıdır.

  • kişilerin başarısı ve yeteneğine göre burs verilmektedir. Bu Burs ile veliler kalan miktarı daha kolay ödeyebileceklerdir. kişiye göre bir indirim yapılmamakta olup öğrencinin başarı ve yeteneğine göre burs olanakları vardır.

 3. benim kızım Anadolu lisesi 9.sınıftan 10.sınıfa geçti ama biz 9.sınıf tekrarı yaptırarak okulunuz kayıt yaptırmak istiyoruz.bu mümkün değilse sebebi nedir yani bu sizdenmi yoksa milli eğitim bakanlığ tarafındanmı engelleniyor bir çözümü yokmu?

  • Milli Eğitim Mevzuatından kaynaklı bir durum bu
   9. Sınıfı geçen bir öğrencinin 9. Sınıfı tekrar okuması mümkün değil
   Öte yandan sağlık meslek liselerine 10. Sınıftan itibaren kayıt alınamıyor
   Çünkü sağlık meslek liselerinin 9. Sınıfında anatomi dersi var
   Bu yüzden sağlık meslek lisesine başka türde bir liseden ara sınıfta geçiş imkanı bulunmamaktadır.

   Ancak İntabak eğitimi verilerek geçiş için Milli Eğitim Bakanlığına tarafımızdan talepte bulunulmuştur. İlerleyen günlerde mevzuat değişikliği ile bu mümkün olabilecektir.

   Saygılarımızla

 4. Ben 9. sınıfı kız meslek lisesinde okudum sınıfımıda geçtim fakat 10. sınıfta sizin okulunuza geçiş yapmak istiyorum gerekirse 9. sınıfı tekrar bile okuyabilirim. Böyle bir imkanım var mı? Şimdiden teşekkürler..

 5. merhaba , ben 9.sınıfı bitirmiş 10. sınıfa geçmek üzere olan bir öğrenciyim. meslek lisesi düz bölüm öğrencisiyim . sbs puan ortalamam 331’dir , yıl sonu ortalamam ıse 66’dır. Batı Anadolu Sağlık Meslek Lisesine kayıt olabilir miyim ?

 6. İyi Çalışmalar. Önlisans Mezunuyum Lise Bitirmiş Olanların Yeniden Farklı Bir Bölüm ile İlgili Lise Okuyabildiklerini Duymuştum. Kurumunuzda Eğitim Alabilme Hakkım Varmı Acaba ?
  Bu Konuda Bilgilendirirseniz Sevinirim.

Bir Cevap Yazın